עמוד 3 מתוך 4 ראשוןראשון 1234 אחרוןאחרון
מציג תוצאות 51 עד 75 מתוך 86

נושא: GPS Tracker לטיסן חופשי

תודה
    7
    קיבל/ה 2 תודות ב-2 הודעות
    תודה
    0
    התכוונתי כמה עולה מודול ה fastrax.

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. פרסומת
    תודה
    37
    קיבל/ה 16 תודות ב-12 הודעות
    תודה
    0
    כ 30$

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

תודה
    37
    תודה
    0
    טוב, אז אחרי הרבה זמן, הגיע הזמן לעדכן קצת על ההתקדמות.

ראשית, Night Mechanic, לאור ההערה שלך, הזמנתי רכיב SMD קטן לתיאום לוגי בין המודול GPS לארדואינו שירים את המתח מ-1.8V ל-3.3V.
    היה קשה, אבל הצלחתי להלחים אליו גידים דקים, ולבסוף התקבל המידע ללא בעיות כמו שקרה לפני כן.

fxlp34p5x

מכוער, אבל עובד (אל דאגה, הכל מיועד להיות מחובר על גבי PCB).

היות ואני עדיין מחכה לחלק מהרכיבים שיגיעו, החלטתי בינתיים לבנות את האבטיפוס המיועד לטסט על הטיסן היעודי, עם המודול GPS הגדול יותר GP-735.
    שיפרתי את האלגוריתם, ודאגתי לחיסכון באנרגיה ע"י הפעלה וכיבוי אוטומטי של ה-GPS. המודול נדלק כאשר הטיסן מתחיל לטוס חופשי ומתרחק (זיהוי ע"י חיבור לאחד המפסקים שנמצא בטיסן), וזיהוי עצירה לפי שהמיקום שלו נשאר במעגל ברדיוס מסויים למשך חצי דקה.

במרכז הטיסן בתוכו, נמצא הארדואינו ומודול ה-RF, ומעליו מבחוץ מחובר מודול ה-GPS.
    בצד שמאל נמצאת תחנת הקרקע.

ארזתי את תחנת הקרקע בתוך קופסת רוטב סויה ואת האנטנה הצמדתי לצ'ופסטיק (סושי מישהו?)

יצאתי לעשות עוד בדיקת טווח קרקעית אחרונה לפני הטסט בפארק הירקון, והגעתי ל-600 מטר!

לפני שבוע התקיימה תחרות טיסנים, בה ניסיתי לבחון את האבטיפוס בשטח.
    לצערי, בגלל טעות שלי, כבר בנסיון הראשון ריסקתי את הטיסן (לא באשמת הרכיב), ושברתי אותו.
    למזלי, למרות שהנזק לא היה קל, הצלחתי לעשות תיקון שטח ולהחזיר אותו למצב טיסה.
    יחד עם זאת, מרפי היה לצידי לאורך היום.
    על הקרקע המערכת פעלה, אך בשיגור הטיסן לאוויר, התאוצות החזקות גרמו ככל הנראה לכשל במודול ה-GPS והוא פשוט הפסיק להגיב.
    הדלקה מחדש על הקרקע אפשרה לו מדי פעם לעבוד (יתכן שגם ההתרסקות תרמה לזה).
    בסוף יום התחרות הראשון, עברתי שוב על כל ההלחמות ותיקנתי עוד באג בקוד שהתגלה בשטח, ולמחרת בבוקר עשיתי טיסה מוצלחת סוף סוף!
    הטיסן טס במעגל ברדיוס קבוע (ביחס לאוויר), אך בגלל סחיפה של הרוח, נראה שהוא כביכול טס במעגל ברדיוס משתנה.
    השרטוט נותן אינדיקציה מעולה לכיוון ומהירות הרוח הממוצעת

אך בזאת הסיפור עוד לא נגמר.
    טווח השידור של ה-RF הגיע לאזור ה-400 מטר משום מה.
    קיוויתי להגיע ל-2-3 ק"מ, אך ככל הנראה חיבור חוט באורך רבע אורך גל זה לא מספיק טוב.
    התחלתי קצת לחקור את הנושא וגיליתי שהמודול שלי גם מודד את ערך ה-RSSI שמשמעו עוצמת הקליטה ב-dBm (ככל שהערך גבוה יותר, כך עוצמת הקליטה טובה יותר).

בתור התחלה כדי לנסות לשפר מעט את השידור, החלטתי למצוא את האורך האופטימלי בניסוי.
    קיבעתי את שני הרכיבים ומיקמתי אותם במרחק של 10 מטרים אחד מהשני.
    במקלט חיברתי אנטנה באורך של קצת יותר מחצי אורך גל, ופשוט התחלתי לקצר אותה בין 2 ל-4 מ"מ בכל פעם, ובדקתי איך עוצמת הקליטה משתנה בהתאם.

לבסוף זה הגרף שקיבלתי:
    כלומר, כשאורך האנטנה 90 מ"מ (8 מ"מ יותר מרבע אורך גל), אז הקליטה היא בעוצמה המקסימלית.

לבסוף הבנתי שחשוב שאדאג לתאם את עכבת האנטנה ל-50 אוהם, וכרגע אני מאוד אשמח אם מישהו פה יוכל לעזור

תודה!!
    תמונות ממוזערות מצורפות תמונות ממוזערות מצורפות Click image for larger version. 

Name:	20160408_112425.jpg‏ 
Views:	220 
Size:	131.1 קילובייט 
ID:	3835   Click image for larger version. 

Name:	IMG-20160408-WA0013.jpg‏ 
Views:	219 
Size:	79.7 קילובייט 
ID:	3836   Click image for larger version. 

Name:	IMG-20160423-WA0011.jpg‏ 
Views:	526 
Size:	105.4 קילובייט 
ID:	3837   Click image for larger version. 

Name:	IMG-20160427-WA0037.jpg‏ 
Views:	222 
Size:	47.8 קילובייט 
ID:	3838   Click image for larger version. 

Name:	IMG-20160425-WA0026.jpg‏ 
Views:	505 
Size:	95.7 קילובייט 
ID:	3839  

Click image for larger version. 

Name:	IMG-20160430-WA0028.jpg‏ 
Views:	531 
Size:	87.9 קילובייט 
ID:	3840   Click image for larger version. 

Name:	Antenna.png‏ 
Views:	513 
Size:	15.9 קילובייט 
ID:	3841  

תודה
    10
    קיבל/ה 46 תודות ב-34 הודעות
    תודה
    0
    שים קבל משתנה קטן בין האנטנה למעגל ותשחק איתו.

6. מי אמר/ה ל-aviv תודה על ההודעה המועילה הזו:

liav (08-05-2016)

תודה
    37
    תודה
    0
    היי אביב,

פשוט לחבר את הקבל בטור בין האנטנה לבין קו ההזנה? (חיבור ANT במודול).
    קבל משתנה באילו ערכים כדאי לקנות?
    והאם רק קבל לבדו יתן תוצאה אידיאלית? פשוט קראתי שלפעמים נדרשים שני קבלים וגם שני סלילים (יש כל מיני ווריאציות לפי מה שאני מבין).
    חשוב לי מאוד למקסם את יכולת האנטנה ככל האפשר.

תודה!

המסמך הבא מאוד מעניין לקריאה למי שמחפש להשתמש באנטנה משולבת ב-PCB:
    http://venividiwiki.ee.virginia.edu/...FM_antenna.pdf

אני לא יכול להשתמש בתצורה הזו מפאת שיקולי גודל/משקל, וגם בגלל שהמעגל יושב בתוך הטיסן שעשוי מפחמן (מוליך) ומהווה כלוב פארדאי, לכן אני חייב אנטנת חוט (שוט) שיוצאת החוצה.

תודה
    12
    קיבל/ה 276 תודות ב-241 הודעות
    תודה
    0
    פשוט לחבר את הקבל בטור בין האנטנה לבין קו ההזנה?
    לא מתעסק בתחום ה RF אבל למיטב ידיעתי זה קבל במקביל (ולפעמים תוספת של סליל בטור שסה"כ ביחד אם האנטנה יוצרים מעגל תהודה RLC)
    במעגל כזה שיש בו הלחמות, חוטים ואנטנה שלא ברור לגמרי מה המאפיינים שלהם אני לא בטוח שניתן להגיד איזה ערך של רכיבים אתה צריך.
    קבל משתנה יהיה אולי אלמנט גדול וכבד מדי לאפליקציה הסופית אבל לניסויי טווח יכול להתאים ואח"כ להחליף בקבל קבוע (נראה לי משהו בתחום של פיקופראד עד כמה עשרות פיקופראד עבור תחום התדרים שלך)

9. מי אמר/ה ל-gbgb תודה על ההודעה המועילה הזו:

liav (08-05-2016)

תודה
    10
    קיבל/ה 46 תודות ב-34 הודעות
    תודה
    0
    קבל בטור, זה כדי לתאם את האנטנה, אתה צריך משהו של כמה פיקו אולי טיפה יותר, הכי טוב אם יש לך גישה לאנטנה אנלייזר. בכל מקרה אם יש לך דרך לכוון יאגי לטיסן תוכל להגיע לטווח מאוד גבוה. למה שלא לעבוד עם מודול סלולרי?

11. מי אמר/ה ל-aviv תודה על ההודעה המועילה הזו:

liav (08-05-2016)

תודה
    37
    תודה
    0
    תודה gbgb ואביב.
    אין לי גישה למכשור שכזה (אבל אני מחפש).
    אז פשוט לנסות לחבר קבל משתנה, או מספר קבלים שונים ולראות איך עוצמת הקליטה משתנה עד שאמצא את הקבל המתאים ביותר?

שימוש ביאגי לא מתאים לאופי השימוש.
    תחנת הקרקע מיועדת להיות מחוברת על הזרוע עם רצועה, והקליטה של הנתונים אמורה להיות ללא צורך כיוון האנטנה אל הטיסן.
    מה שאני מתכנן מבוסס על רעיון של מוצרים קיימים, שכך הם עובדים ומגיעים לטווחים רחוקים מספיק ללא יאגי.

בנוגע למודול סלולר - יש בעייתיות. את הטיסן בד"כ אני מטיס בתחרויות בארץ, אבל מה יקרה כשאטוס להתחרות בחו"ל?
    שם אאלץ לרכוש סים מקומי, ולקוות שבשטח התחרות (בד"כ אזור לא מרכזי במדינה), יש קליטה סלולרית מספיק טובה.
    מודול RF יעבוד תמיד בכל מקום, פרט למקרה שהוא יוצא מעבר לטווח הקצה, אבל כאמור, היות ואני אדע את מיקומו המדוייק, אוכל להגיע לשם ולנסות לקלוט אותו מחדש.

תודה
    7
    קיבל/ה 2 תודות ב-2 הודעות
    תודה
    0
    עבודה מדליקה ! מתי התחרות הבאה ? נבוא לראות בפעולה

Sent from my iPhone using Tapatalk

14. מי אמר/ה ל-gurlavie תודה על ההודעה המועילה הזו:

liav (08-05-2016)

תודה
    37
    תודה
    0
    התחרות הבאה תתקיים בחג שבועות בתאריכים 11-12.06.16
    שטח התחרות נמצא בשטח חקלאי סמוך לאופקים.

תודה
    97
    קיבל/ה 121 תודות ב-97 הודעות
    תודה
    0
    הי ליאב
    כל הכבוד
    לדרך שבה חיברת את מתאם הרמות קוראים באנגלית dead bug (כינוי שתמיד מצחיק אותי)
    ראה כאן:
    http://makezine.com/2012/10/08/a-fin...ircuit-wiring/

בנושא האנטנות יש לי שאלות:
    האם גוף הטיסן מחובר חשמלית להדק השלילי של הסוללה ?
    האם האנטנה של הטיסן ״סתם מתנפנפת״? או יציבה בזמן הטיסה ( קשורה לאן שהוא בגוף?)
    האם שקלת להשתמש במגבר קליטה עבור תחנת הקרקע?
    האם האנטנה של תחנת הקרקע צמודה לגוף או ניצבת אליו ?

האם תוכל לצלם את תחנת הקרקע על היד?

רן

תודה
    37
    תודה
    0
    dead bug - גדול!!
    תכל'ס זה ממש מתאים!

גוף הטיסן לא מחובר למעגל, אבל אפשר לשנות את זה.
    העניין הוא איך זה ישפיע, הרי כל טיסן בנוי קצת אחרת, ויש בו עוד רכיבים אלקטרוניים בנוסף.
    אם זה רק יכול להועיל ואין שום סיכוי לפגיעה באיכות הקליטה/שידור, אז אפשר לנסות לטפל בזה.
    יחד עם זאת, מוצר מקביל שעובד טוב מאוד, לא מחובר לגוף (ובשאיפה, עדיף גם שאצלי יהיה כך מבחינת נוחות התקנה בטיסן).

הרכיב עצמו מקובע בתוך הטיסן (אצלי למשל הוא כלוא בין תושבות הסרווים, חתיכת עץ בלזה שהוספתי במיוחד והדלת שסוגרת את הטיסן.
    האנטנה בטיסן לרוב יוצאת מחור קטנטן וחשופה לרוחה להתנפנף לה.
    יצרן אחד בחר באנטנה קצרה (פחות מ-10 ס"מ) שעשויה מגיד יחיד בעובי חצי מ"מ, כך שהיא יציבה וקשיחה מספיק להישאר ניצבת כלפי מעלה לאורך הטיסה.
    יצרן אחר עשה אנטנה דומה לשלי, רק ארוכה בהרבה והיא באמת מתנפנפת ברוח, אך מונחת מעל הכנף פשוט כך.
    שני המוצרים הנ"ל קולטים לטווח מצויין.

לתחנת הקרקע לא שקלתי להוסיף מגבר, אך אם זה ידרש לאחר שפצור האנטנות, אעשה זאת.
    המגבר משפיע אך ורק על הקליטה? או גם על השידור? מפני שתחנת הקרקע מיועדת גם לשידור פקודת נחיתה ועוד פקודות נוספות לטיסן.

בתחנת הקרקע הסיפור הוא קצת שונה.
    יצרן אחד חיבר אותה לרצועה כמו של שעון יד, והאנטנה היא חוט שבולט החוצה אפילו לא נשמר ישר כ"כ, בעוד שיצרן אחר השתמש ב-Rubber ducky קצרה, ועם רצועה שמיועדת להצמדה לכתף - שם האנטנה צמודה לגוף.

במקרה מצאתי תמונה עם שני הסוגים:

Name:	11222603_10153610494567682_6937915682352412590_o.jpg‏ 
Views:	212 
Size:	353.5 קילובייט 
ID:	3843  

תודה
    37
    תודה
    0
    עוד עדכון קצר:
    בינתיים עוד לא השגתי קבלים מתאימים, אז לא יכולתי לנסות לתאם את עכבת האנטנה בינתיים.

אז יצאתי לבדיקת טווח נוספת, הפעם עם האנטנות באורך האופטימלי (90 מ"מ), ובדיקת ערך ה-rssi (עוצמת הקליטה).
    הצלחתי על הקרקע בקשר עין, להגיע לטווח של 1 ק"מ.
    סף הרגישות שם היה כ- 90- dbm.
    מצאתי אתר (http://www.afar.net/tutorials/how-far) שמסביר יפה איך אפשר לחשב המרחק המקסימלי בהינתן:
    • עצמת המשדר
    • רגישות המקלט
    • הגבר האנטנות
    • תדר השידור
    • (איבודים שקשורים לקונקטורים וחוטי קישור לאנטנה הזנחתי משום שהם לא קיימים אצלי במערכת)

השתמשתי בנוסחאות כדי להעריך את הגבר האנטנות המאולתרות שלי.
    הספק השידור הוא 20dBm ורגישות המקלט הגיעה כאמור ל- 90dBm- בבדיקה, כלומר, הפסדתי 110dBm.
    היות והייתי במרחק של 1 ק"מ, רק על המרחק הייתי אמור להפסיד כ-90dBm (לפי הנוסחה באתר).
    אז לאן "נעלמו" שאר ה-20dBm? (כדי להשלים ל-110) -> ההספק החסר אבד בשתי האנטנות, שגרמו להפסד של 10dBm כל אחת ולכן שבח כל אנטנה הוא 10dBi-.

כל זאת בהנחה והבנתי נכון את ההסבר באתר (ואם בכלל החישוב ההפוך הוא נכון לוגית, ולא המצאתי פה איזו שטות).
    באלי-אקספרס מצאתי אנטנות אומני פשוטות של 2dBi ו-5dBi, שאמורות לשפר את הטווח משמעותית אם החישוב שעשיתי נכון.

http://www.aliexpress.com/item/GSM-8...512112958.html
    http://www.aliexpress.com/item/868M-...402020972.html
    לתחנת הקרקע הן יכולות להתאים בלי בעיה.
    לטיסן עצמו אצטרך למצוא פיתרון טוב יותר (משהו כמה שיותר קטן וקל).

בנוסף, מצאתי מודול טלמטריה לרחפנים/טיסנים, שככל הנראה משתמש במודול RF דומה לשלי (אותם נתונים), וחיברו לו אנטנה מסוג boda (אם אני מבין נכון, זה סוג של דיפול).
    המודול עולה רק 3.5$, ולא מצאתי את האנטנות בנפרד, אז החלטתי להזמין אותו רק בשביל לבחון את האנטנות
    מה שמעניין הוא שבמערכת הרדיו שלי (Aurora 9) שאיתה אני מטיס דאוני רדיו בשימוש בתדר 2.4Ghz, נראה שיש אנטנה מאוד דומה במקלט. אני מקווה שאנטנה כזו אולי תתאים לטיסן (למרות שהיא מעט גדולה וכבדה).
    http://www.aliexpress.com/item/915MH...662819562.html

תודה
    97
    תודה
    0
    הי ליאב,
    תודה על הערכונים,
    נראה שאתה מתקדם,
    אני מניח שיותר קל לשפר ולעשות ניסויים על תחנת הקרקע, בכל מקרה, לפני שאתה מזמין אנטנות לתחנת הקרקע, קח בחשבון שהשבח שלהן ( 5dBi וכו) נמדד בתנאים אופטימליים (לייצרן האנטנה) - למשל מעל משטח אדמה גדול וכו׳.
    הייתי מנסה לבנות לבד, אתה יכול לנסות כזו למשל. (שיש לה גם משטח / מוליכי ״אדמה״)

בקשר לטיסן עצמו - גם כאן תוספת של משטח / מוליך אדמה לדעתי תשפר את הקליטה - שתי אפשריויות (פשוטות?) : אחת לחבר את הגוף והכנפיים לאדמה החשמלית או לבנות דיפול פשוט, בשני המקרים צריך לשמור על מרחק מינימלי בין מוליכי האנטנה למשל ע״י שימוש במוליכים קצת קשיחים.

שוב בהצלחה,
    רן

תודה
    37
    תודה
    0
    היי רן,
    אני מניח שאתה צודק לגבי נתוני היצרן, אבל אין לי מה להפסיד (נו טוב... כמה דולרים).
    היות והאנטנות שלי הן ככל הנראה בעלות שבח
    10dBi-, אני מקווה שאני לא סתם אופטימי והאנטנות הקנויות יתנו שיפור ניכר.
    האנטנה שבלינק כנראה תתן טווח טוב, אבל היא פחות נוחה לנשיאה כמו שהסברתי (צמוד לזרוע), ולכן אאלץ לוותר בינתיים על הרעיון.

חיבור הכנף לאדמה הוא קצת טריקי, היות והיא מתפרקת מן הגוף לצרכי שינוע.
    בגוף זה אפשרי, אבל מעט מסרבל את ההתקנה.
    היות והמגדל (החלק הקידמי של הגוף שבצבע לבן) כולו עשוי מפחמן, אפשר לקבע את הרכיב בעזרת בורג קוני שיחדור דרכו ויגע בכל עובי הדופן (אפשר לראות שני ברגים קטנים באמצע למעלה).

אפשר לראות כאן לדוגמה עד כמה מוליך טוב הוא פחמן, לפי מה שקורה לטיסן כזה שפוגע בכבל מתח גבוה.
    ובמקרה גם רואים שתי אנטנות מבצבצות מראש המגדל. השמאלית שייכת למקלט אם אני לא טועה בתדר 433mhz.
    אני לא יודע לאיזה מוצר שייכת האנטנה הימנית, אבל אני מניח שהיא שייכת למשדר איתור (אותו רכיב שאני מעוניין להחליף ב-gps tracker).

תודה
    37
    תודה
    0
    עשיתי בדיקת רציפות בין הברגים שמחוברים לדופן המגדל, ואני מזהה רק נתק.
    ניסיתי גם לבדוק רציפות במגע עם הפרובים בדפנות שני קדחים, אבל עדיין מתקבל נתק.
    כנראה שלא יהיה פשוט להתחבר אליו חשמלית למרות הכל...

תודה
    97
    תודה
    0
    הי ליאב,
    אתה מודד רציפות (״צפצוף״) או ממש התנגדות?

האם ניתן להוציא מהגוף חוט כלפי מטה?
    אם כן הייתי מנסה דיפול שאחד יוצא מלמעלה והשני מלמטה.

רן

תודה
    37
    תודה
    0
    עשיתי בדיקת רציפות עם הצפצוף. ניסיתי גם לעשות בדיקת התנגדות - כיוונתי ל-200K וקיבלתי נתק.
    כנראה שסיבי הפחמן רווים כ"כ טוב באיפוקסי עד שאין מגע טוב בין הסיבים.
    לא חקרתי לעומק מה הסיבה, אבל כנראה שחתך או שיוף מאסיבי יותר, יתן נקודת מגע טובה יותר.

אפשר בעיקרון להוציא אנטנה כלפי מטה, אבל כנראה פחות כדאי מפני שהטיסן נוחת על הגחון, מה שעלול להרוס אותה מהר יחסית.
    אבל נניח שאוציא חצי דיפול מלמטה וחצי מלמעלה, איך אחווט את האנטנה בתוך המגדל?
    הרעיון הכי טוב שעלה לי הוא כבל קואקסיאלי שעולה כלפי מעלה כמו שכבר עשיתי, וכבל נפרד שמחובר לאדמה ויוצא כלפי מטה, אבל לא ברור לי מה דינו של החלק של הכבל שכלוא בתוך המגדל? (רק הכבל של האדמה שיוצא למטה).
    האם זה לא ישפיע על איכות הדיפול? או שההנחה היא שהמגדל הוא מעין כלוב פארדאי ולכן רק משנה האורך של הכבל שבולט החוצה?

תודה
    37
    תודה
    0
    עדכון:

הגיעו כל הרכיבים שהוזמנו, פרט למודול טלמטריה לרחפנים.

ניסיתי להלחים בבסיס האנטנה קבל של 3.3pF וקבל של 6pF לצורך בדיקת נסיון לתיאום עכבת האנטנה.
    עוצמת הקליטה עם הקבל או ללא הקבל נשארה זהה, אז החלטתי בינתיים לוותר על הוספת קבל, ולשפר את הטווח בשימוש באנטנה ייעודית בתחנת הקרקע.

האנטנה הקצרה שקניתי מתיימרת להיות אנטנת 2dBi, ובסוף התבררה כאנטנה פח זבל.
    איכות הקליטה בה היה כ-10dbi נמוך יותר מאשר באנטנת חוט שאני הכנתי.....

האנטנה הארוכה, שלפי הנתונים אמורה להיות 5dBi, ככל הנראה אכן כזו. איתה קיבלתי שיפור מסויים בקליטה בהשוואה לאנטנה שלי.

אז חיברתי אותה לתחנת הקרקע - אין צורך בצ'ופ סטיק יותר...

לפני כשבועיים התקיימה תחרות "שבועות" בטיסנים חופשיים, וכמובן ניצלתי את ההזדמנות לעשות בדיקה בתנאי אמת.
    הפעם הטווח אכן גדל, אך לא הגעתי למדידת קצה הטווח בגלל שהרוחות לא היו חזקות מספיק.
    הטיסן התרחק לכל היות למרחק של כ-700 מטרים, בהם קלטתי את השידור ממנו כל הטיסה, עד הנגיעה בקרקע, ואז פסק השידור.
    כשהטיסן היה מונח על הקרקע ועם מעט צמחיה סביבו, הצלחתי לקלוט אותו מטווח של כ-200 מטרים.
    אני משער שבאוויר אוכל להגיע לטווח מקסימלי של קצת מעל 1 ק"מ, אבל אאלץ לבדוק זאת כדי להיות בטוח.

מבירור נוסף שעשיתי, לשני מוצרים שקיימים בשוק בתחום הזה של הטיסנים, עוצמת המשדר היא 500mw בעוד שעוצמת המשדר שלי היא 100mw בלבד.
    בתאוריה זה אומר הבדל של פי 2.2~ בטווח ביחס למשדרים האחרים, כלומר אוכל להגיע עם האנטנות שלי לטווח של כ-2 ק"מ אם אגדיל את עוצמת השידור.

בתמונה, מסלול הטיסן באחת מטיסותיו בתחרות:

Name:	short antenna.jpg‏ 
Views:	151 
Size:	74.5 קילובייט 
ID:	3863   Click image for larger version. 

Name:	long antenna.jpg‏ 
Views:	154 
Size:	36.9 קילובייט 
ID:	3864   Click image for larger version. 

Name:	IMG-20160610-WA0001.jpg‏ 
Views:	447 
Size:	111.6 קילובייט 
ID:	3865   Click image for larger version. 

Name:	IMG-20160612-WA0000.jpg‏ 
Views:	440 
Size:	96.1 קילובייט 
ID:	3866  

25. מי אמר/ה ל-liav תודה על ההודעה המועילה הזו:

nightmechanic (20-06-2016)

תודה
    37
    תודה
    0
    עדכון:

הגיעו המעגלים המודפסים!
    כל מעגל שוקל 1 גרם.

יש לי בעיה לא ברורה בתכנות המעגל (הסברים בהמשך).
    אשמח לעזרה ממי שאולי יודע במה מדובר.

צד עליון

צד תחתון

לאחר חיתוך עם סכין יפנית והלחמת הרכיבים של הארדואינו (בלבד):
    מיקרו בקר atmega328p
    מייצב מתח 3.3V
    שני קבלים 10uc, האחד מחובר להדקי הסוללה, והשני להדקי 3.3V של מייצב המתח.
    גביש 8MHZ
    ונגד קטן של 10K ohm למשוך את פין ה-reset למעלה (pull up).

זו פעם ראשונה שאני מבצע הלחמה שכזו, ואני די מרוצה מהתוצאה (פרט לנגד בצד ימין שקצת פישלתי איתו).

עד כה, צרבתי תוכנה לפרו-מיני בעזרת ארדואינו UNO שהסרתי ממנו את הבקר.
    את הפרו-מיני חיברתי ל-TX, RX, Reset והדקי מתח של ה-UNO, הגדרתי ב-IDE שאני מעוניין לצרוב לפרו-מיני בתדר 8MHZ וזה עבד מצויין עשרות פעמים.

תכננתי לצרוב תוכנה למעגל שלי באותו אופן, אך הפעם זה לא הצליח.
    לאחר בדיקה בגוגל, הבנתי שאני צריך לצרוב Bootloader מתאים לשם כך.
    צרבתי על ארדואינו UNO את תוכנת ArduinoISP, וחיברתי אליו את המעגל שלי לפי המדריכים באינטרנט, כולל קבל בין ה-reset ל-GND ב-UNO, והצריבה הצליחה!
    ניסיתי גם לצרוב Blink באותה קונפיגורציה, ע"י שימוש ב-UNO כ-ISP, וזה גם עבד!

אבל (אבל גדול), לאחר מכן, שניסיתי להתחבר שוב דרך הפינים TX ו-RX לצרוב בדרך שבה תכננתי מראש, שוב לא הצלחתי.
    ישבתי על זה כמה שעות ללא הצלחה. בדקתי הולכה והתנגדויות והכל נראה תקין.
    ראיתי שבפרו-מיני יש למשל עוד 3 קבלים קרמיים קטנים, ונדמה לי שגם סליל.
    גם כאן בפורום וגם במדריכים באינטרנט לא צויין שום דבר לגביהם, ולכן אני קצת מבולבל... אולי שכחתי לשים איזה רכיב?

אז בטח תשאלו, למה שלא אצרוב בדרך שבה כבר הצלחתי?
    אז העניין הוא שהפינים ששימשו אותי לצריבה המוצלחת, אמורים להיות מולחמים למודול ה-RF.
    לאחר שאלחים אותו, בעצם לא אוכל לתכנת יותר את המעגל אם אני מבין נכון, ולכן אני בבעיה...
    אשמח לעזרה, תודה!

Name:	20160713_222310_902x800.jpg‏ 
Views:	440 
Size:	263.6 קילובייט 
ID:	3883   Click image for larger version. 

Name:	20160713_200226_1280x749.jpg‏ 
Views:	144 
Size:	380.5 קילובייט 
ID:	3882   Click image for larger version. 

Name:	20160713_200206_1280x677.jpg‏ 
Views:	265 
Size:	381.8 קילובייט 
ID:	3881   Click image for larger version. 

Name:	20160714_164002_1280x720.jpg‏ 
Views:	448 
Size:	279.8 קילובייט 
ID:	3884   Click image for larger version. 

Name:	IMG-20160713-WA0014_1280x720.jpg‏ 
Views:	140 
Size:	174.9 קילובייט 
ID:	3885  

Click image for larger version. 

Name:	IMG-20160713-WA0015_1280x720.jpg‏ 
Views:	327 
Size:	171.7 קילובייט 
ID:	3886  

תודה
    37
    תודה
    0
    היי אבי,
    תודה על התגובה.
    זו בדיוק הבעיה שהיתה לי (בנוסף לזליגה בין מוליכים צפופים).
    לא הספקתי עוד לעדכן כאן שהבעיה נפתרה.
    פתחתי פוסט נפרד ספציפי על הבעיה הזאת בלינק:
    http://www.makers.co.il/mfs/showthread.php?t=4240

אז אם כבר אני כותב תגובה, אז יש כמובן עוד קצת עדכונים

כרסמתי את הפדים הצפופים כדי להגדיל את המרווח ביניהם ולמנוע זליגות.

ביצעתי את הצריבה בצורה הנכון לשם שינוי ואז היה ניתן להעלות תוכניות למעגל כנדרש.

הלחמתי את המודול RF בתחילה עם חוטים לבדיקה, מפני שאחרי שאלחים אותו, לא אוכל לנתק.

ואחרי שזה עבד(!), הלחמתי אותו כרגיל.
    המודול RF גם פועל מצויין בשילוב עם המעגל שלי ושוקל בערך 2 גרם (ללא ה-GPS).

עברתי להלחים את מודול ה-GPS. כאן ההלחמה לא היתה פשוטה.
    גם את המודול היה קשה להלחים בגלל שהגומות מאוד קטנות וצפופות.
    אבל בעיקר היה קשה לי להלחים את הרכיב השחור הקטן בצד שמאל למעלה, שמרים את מתח האות מ-1.8V ל-3.3V.
    עשיתי שם קצר בגלל ששמתי בטעות יותר מידי בדיל, והיה די קשה לנקות, אך לבסוף הצלחתי.
    חיברתי אותו בינתיים לארדואינו UNO לצרכי בדיקות, ונראה שהוא עובד!
    אמנם עדיין יש איזו בעיה קטנה, אבל ככל הנראה בתוכנה.

Name:	20160720_200057_909x768.jpg‏ 
Views:	127 
Size:	70.4 קילובייט 
ID:	3892   Click image for larger version. 

Name:	20160722_221821_1024x576.jpg‏ 
Views:	276 
Size:	59.2 קילובייט 
ID:	3893   Click image for larger version. 

Name:	20160723_114927_933x768.jpg‏ 
Views:	275 
Size:	115.9 קילובייט 
ID:	3894   Click image for larger version. 

Name:	20160723_153623_1024x736.jpg‏ 
Views:	271 
Size:	87.4 קילובייט 
ID:	3895  

תודה
    37
    תודה
    0
    המשך עדכונים!

המודול GPS עבד, אבל לא קלט לוויינים בכלל. חיכיתי חצי שעה והוא לא קלט דבר, אפילו לא קיבל שעון.
    עשיתי הרבה בדיקות ושינויים כדי להבין אם אולי התכנון שלי היה שגוי, אך נראה שחיברתי הכל נכון ללא קצרים.

אך ככל הנראה שרפתי מודול ה-GPS ...
    בקריאה מעמיקה יותר ב-datasheet (בדיעבד) כתוב שמומלץ מאוד להשתמש ב-flux no clean, ולא לבצע ניקוי בכלל עם אלכוהול או ממיסים אחרים.
    אני השתמשתי במשחת הלחמה, ואלכוהול לניקוי השאריות לאור הבעיות שהיו לי במעגל השני.
    המעגל מכיל כיסוי מתכת עם חריצים ולדעתי שאריות נכנסו פנימה וגרמו לקצרים.

אז... הזמנתי מודול חדש, אך הפעם מודול מדגם חדיש יותר (הישן כבר לא מוצע למכירה על ידם).
    היתרון הוא בכך שהוא עובד על 3.3 וולט, אך הבעיה היא שהוא לא יתאים למעגל שתכננתי כי הפינים מחווטים אחרת.

ולעניין אחר - המעגל שכבר עובד עם המודול RF.
    המעגל שלי מתחבר עם 3 חוטים למעגל אחר (לא שלי):
    1. מתח (5V)
    2. אדמה
    3. וסיגנל - כאשר את הסיגנל אני אמור לשלוח ע"י קיצור הסיגנל עם האדמה.

בנסיון הקודם שלי שהצליח עם הארדואינו פרו-מיני, פשוט חיברתי את אחד הפינים (שרירותית). היה זה פין 17, שזה הפין האנלוגי A3.
    אני כותב HIGH לפין הזה מהרגע הראשון, וברגע שאני רוצה לשלוח סיגנל, אני פשוט כותב LOW למשך שניה, וכותב אותו ל-HIGH שוב.

במעגל שתכננתי, בחרתי פין אחר, פין 4 שהוא פין דיגיטלי, בגלל הקרבה שלו לחוט של הסיגנל (החור הימני מבין השלושה).
    משום מה, המעגל השני מסרב להגיב לסיגנל שנשלח מפין 4.
    מדדתי את המתח בין האדמה לבין הסיגנל, והוא באמת נע בין 3.3V ל-0 כמצופה.

אני לא יודע אם יש קשר לעובדה שהאחד דיגיטלי והאחר אנלוגי, או שיש כאן עניין אחר.
    אז ביצעתי מעקף - קיצרתי בין פין 17 לפין 4, קינפגתי את פין 4 להיות INPUT כדי שלא ישפיע על הסיגנל, ואת פין 17 קינפגתי להיות פין הסיגנל (כמו שהיה בארדואינו), ואז זה עבד.

אין לי מושג למה - מישהו יודע במקרה?

Name:	20160713_222310_902x800.jpg‏ 
Views:	86 
Size:	251.8 קילובייט 
ID:	3923  

תודה
    367
    קיבל/ה 218 תודות ב-188 הודעות
    פוסטים בבלוג
    3
    תודה
    0
    זכרת להגדיר את פין 4 כOUTPUT?
    https://aseleha.wordpress.com/
    עשה לך- הבלוג שלי בנושא מייקינג וארדואינו

תודה
    37
    תודה
    0
    ציטוט נכתב במקור על ידי avi צפיה בהודעה
    זכרת להגדיר את פין 4 כOUTPUT?
    כמובן.
    מספר הפין הוגדר ב-define ורק שיניתי אותו, כך ששאר הקוד נשאר זהה.
    כמו שציינתי, בדקתי שיש שינוי במתח על הפין, ולכן זה מוזר.

תודה
    367
    קיבל/ה 218 תודות ב-188 הודעות
    פוסטים בבלוג
    3
    תודה
    0
    ציטוט נכתב במקור על ידי liav צפיה בהודעה
    כמובן.
    מספר הפין הוגדר ב-define ורק שיניתי אותו, כך ששאר הקוד נשאר זהה.
    כמו שציינתי, בדקתי שיש שינוי במתח על הפין, ולכן זה מוזר.
    ובכל זאת, הוא הוגדר כOUTPUT? אצלי זה פתר פעם בעיה דומה.
    https://aseleha.wordpress.com/
    עשה לך- הבלוג שלי בנושא מייקינג וארדואינו

הרשאות פרסום

• אין באפשרותך לפרסם נושאים חדשים
  • אין באפשרותך לפרסם תגובות
  • אין באפשרותך לצרף קבצים
  • אין באפשרותך לערוך את הודעותיך
  •  
הרשמה