מציג תוצאות 1 עד 1 מתוך 1

נושא: פרסום של פרוייקט - רובה אלקטרומגנטי (COILGUN)

תודה
    4
    קיבל/ה 5 תודות ב-4 הודעות
    תודה
    0

פרסום של פרוייקט - רובה אלקטרומגנטי (COILGUN)

רובה אלקטרומגנטי (Coilgun למי שמתעקש).

הסבר קצר:
    רובה מסוג זה הופך אנרגיה חשמלית לאנרגית תנועה על ידי יצירה של שדה אלקטרומגנטי עוצמתי לזמן קצר מאוד. הוא עובד על הרבה קבלים (בדרך כלל במתח גבוה), וסלילים.

הרובה שלי:
    הרובה שלי מורכב מבנק קבלים שמסוגל להכיל כבערך 250J אנרגיה חשמלית. הוא נטען על ידי מעגל מסוג ZVS ושנאי FLYBACK. המתח שהקבלים נטענים הוא 450V.

בעת לחיצה על ההדק, נשלח אות למיקרו בקר ארדואינו, שבעזרת מתג אלטקטרוני (SCR) מחבר בין הקבלים לסלילים. זה גורם לקליע לנוע בקנה, עד שהוא מגיע לשער אופטי ראשון, ששולח פקודה לארדואינו לחבר בין הסליל השני ועוד קבוצת קבלים, ואז הוא ממשיך ברובה אל עבר השער האופטי השני, שעושה את אותו הדבר עם הסליל השלישי.

נצילות: הנצילות של הרובה די גרועה, אני מאמין שזה בסביבות ה2.6 אחוז נצילות. זה סביר לרובה מהסוג הזה, מי שקצת מכיר את הרובים האלה, יודע שמאוד קשה להגיע לנצילות גבוהה. (הכי טוב שראיתי היה בסביבות ה13 אחוז נצילות). זה הרובה הראשון שבניתי, יכול להיות שאבנה עוד אחד בהמשך בו אגיע לנצילות גבוהה יותר.

הספק: ההספק של הרובה הוא עצום, בסביבות ה1 מגה וואט (!!!) אבל לפרק זמן מאוווד קטן.

תקציב: לא מדדתי במדויק, אבל בניית הרובה מבחינת חלקים עלתה לי פחות מ200 ש"ח. את רוב החלקים מצאתי ברחוב ופירקתי מכל מיני מוצרים ישנים.

הסבר על החלקים ברובה:

סוללה- סוללת LI-ION של סמסונג שפירקתי ממחשב נייד ישן, והצלחתי "להחיות".

מעגל ZVS- מעגל שהופך את הזרם הישיר בסוללה לזרם חילופין בתדירות גבוהה ומפעיל את השנאי. בניתי כמה כאלה בעצמי, אבל מה שקיים ברובה הוא אחד שקניית מוכן, בשביל אסתטיקה. לפני המעגל ניסיתי מעגלי טעינה שונים, והמעגל מהסוג הזה היה הכי חזק והכי יעיל.
    שנאי FLYBACK- שנאי שהופך את המתח הנמוך למתח גבוה. את הליבה שעשויה FERRITE פירקתי משנאי שמצאתי בטלויזיות השמנות של פעם. בסליל הראשי יש 7+7 ליפופים, ובסליל המשני יש בערך 300 ליפופים, כך שבין כל 60 ליפופים יש שכבת בידוד, למניעת פלזמה שתהרוס את השנאי.

גשר דיודות- גשר דיודות לייצוב המתח. השתמשתי בסתם דיודות שהיו לי והתאימו למתח הגבוה, אבל בהמשך כנראה שאחליף אותן בדיודות שמסוגלות לעמוד גם בזרם גבוה יותר.

סלילים- 3 סלילים, שבדומה לשנאי יש להם שכבת בידוד בין כל כמה ליפופים. את הנחושת הוצאתי גם מטלויזיה ישנה. לכל סליל מחוברת דיודה במקביל, למניעת טעינה הפוכה של הקבלים והרס של הSCR. בהמשך אוסיף גם נגדים, שמטרתם היא למנוע "שאיבה" של הקליע חזרה אל הסליל, דבר שאמור להגביר את הנצילות במידה משמעותית.

שערים אופטים- לד אינפרא אדום ופוטוטרנזיסטור ש"מסתכלים" אחד על השני בתוך הרובה, כך שכשהקליע עובר הוא עובר ביניהם.

קבלים- קבלים אלקטרוליטים של 450V, שפירקתי מטלויזיות ישנות וספקי כוח. הם מחולקים ל3 בנקים (1 לכל סליל), וכל בנק מכיל בערך 1200 מיקרופראד. בכניסה לכל קבל יש דיודות כך שאפשר להטעין את כל הקבלים ביחד ולפרוק אותם בנפרד.

(SCR)- מתגים חשמליים, סוג של טרנזיסטורים שיכולים לעמוד בזרמים ומתחים מאוד גבוהים לזמן קצר. יש לי 9 יחידות כאלה שקניתי מאיביי (1 בדולר), 3 לכל שלב ברובה.

ארדואינו- מיקרו בקר, מניח שרובכם כאן מכירים.

תהליך העבודה: את הרובה בניתי בבערך חצי שנה. לא היה קל לתזמן בין בגרויות, חברים, ספורט, והבניה של הרובה, אבל כשרוצים משהו, מוצאים בשבילו זמן. אחד הפרויקטים הכי כיפים שבניתי עד עכשיו. כבר התחלתי לתכנן עוד רובה כזה בהמשך אעלה גם סרטון הסבר בעברית.
    מוזמנים לשאול שאלות, אשמח לענות!

מצורף סרטון (סליחה על האנגלית המקרטעת... עובד על זה):
    https://www.youtube.com/watch?v=kb8k1qDUZso
    נערך לאחרונה על ידי matan144; 16-06-2017 בשעה 13:02-24.

2. 2 משתמשים/ות אמרו ל-matan144 תודה על ההודעה המועילה הזו:

nightmechanic (17-06-2017),NoamArduino (16-06-2017)

3. פרסומת

הרשאות פרסום

• אין באפשרותך לפרסם נושאים חדשים
  • אין באפשרותך לפרסם תגובות
  • אין באפשרותך לצרף קבצים
  • אין באפשרותך לערוך את הודעותיך
  •  
הרשמה