מציג תוצאות 1 עד 6 מתוך 6

נושא: התייעצות לגבי חומרים חכמים

תודה
    2
    קיבל/ה 0 תודות ב-0 הודעות
    תודה
    0

התייעצות לגבי חומרים חכמים

הי חברים,

רציתי להתעניין לגבי חומרים עם זיכרון. אני מחפשת חומר שיוכל להיות שטוח וחסר צורה בשלב ראשון ובשלה שני לחזור לזיכרון צורה תלת מימדית.
    אני מכירה את הניטינול :
    https://www.youtube.com/watch?v=QOdRug494vw

אבל למיטב הבנתי זה חומר יקר נכון ? ואני צריכה משהו זול שבעתיד יוכל להתאים לייצור המוני.

האם יש משהו דומה זול יותר ? ועדיף כזה שמשנה צורה בטמפאטורות נמוכות כמו הקפיץ הזה.

אגב, זה לא חייב להיות מתכת....

ולגבי הניטינול, אם אני לוקחת חוט דק דק דק, ושמה אותו בתוך חומר קל אחר, כמו שקף למשל. ושהוא "יסחוב" אותו איתו, האם זה אמור לעבוד ? ואם כן האם זה מוזיל ? או שהיוקר הוא בכלל גם בתהליכי הייצור ?

ודבר אחרון, איפה ברשת אני יכולה לחקור לגבי חומרים עם זיכרון ?

תודה רבה מראש !!

טלי

2. פרסומת
    תודה
    15
    קיבל/ה 324 תודות ב-288 הודעות
    תודה
    0
    תעשי חיפוש על SHAPE MEMORY MATERIALS.
    בתחום הזה יש לא רק מתכות אלא גם פולימרים.
    מחיר, אני מניח מאוד תלוי בכמות ובבקרת האיכות הנדרשת או התקנים שהמוצר אמור לעמוד בו (למשל - עושים שימוש בחומרים האלו בתחום הרפואי - אני בטוח שהמרכיב המהותי של מחיר של המוצר זה לאו דוקא החומר).

4. מי אמר/ה ל-gbgb תודה על ההודעה המועילה הזו:

wagshal tali (03-10-2017)

תודה
    0
    קיבל/ה תודה בהודעה אחת
    תודה
    0
    ציטוט נכתב במקור על ידי wagshal tali צפיה בהודעה
    הי חברים,

רציתי להתעניין לגבי חומרים עם זיכרון. אני מחפשת חומר שיוכל להיות שטוח וחסר צורה בשלב ראשון ובשלה שני לחזור לזיכרון צורה תלת מימדית.
    אני מכירה את הניטינול :
    https://www.youtube.com/watch?v=QOdRug494vw

אבל למיטב הבנתי זה חומר יקר נכון ? ואני צריכה משהו זול שבעתיד יוכל להתאים לייצור המוני.

האם יש משהו דומה זול יותר ? ועדיף כזה שמשנה צורה בטמפאטורות נמוכות כמו הקפיץ הזה.

אגב, זה לא חייב להיות מתכת....

ולגבי הניטינול, אם אני לוקחת חוט דק דק דק, ושמה אותו בתוך חומר קל אחר, כמו שקף למשל. ושהוא "יסחוב" אותו איתו, האם זה אמור לעבוד ? ואם כן האם זה מוזיל ? או שהיוקר הוא בכלל גם בתהליכי הייצור ?

ודבר אחרון, איפה ברשת אני יכולה לחקור לגבי חומרים עם זיכרון ?

תודה רבה מראש !!

טלי
    השינוי ההתנהגותי הוא תלוי טמפרטורה ותהליך החזרה מהמצב ה"שטוח" למצב ה"זכור" לא יקרה בבת אחת.
    צריך להבין מה הטריגר שבו תרצי להניע את תהליך השינוי כמה זמן זה יקח ועוד גורמים שונים.
    נהוג להשתמש בNiTi כשהוא עבר כולו למצב המרטנזיטי (רך לעיצוב ונשאר במצבו) או האוסטניטי (סופר אלסטי השואף לחזור לנקודת הזכרון)
    התהליך של תופעת המעבר הוא לא התחום בו ניתן לצפות את ההתנהגות של החומר כי אף פעם לא יודעים מה אחוז החומר ששינה מבנה מולקולרי.
    בתחום החומרים הפולימרים ניתן לבדוק את משפחת האולטם (ULTEM) שיש לו תכונות "סופר אלסטיות".

Sent from my LG-H850 using Tapatalk

תודה
    2
    תודה
    0
    תודה רבה !!

לגבי תהליך השינוי במתכת ראיתי שזה מתבצע ממש באופן מידי עם טיפה חום גוף הוא חוזר לצורה המקורית... והטריגר שאני מחפשת הוא די דומה לזה שמראים בסרט עם הקפיץ. המטרה לעשות ממנו צורה כל שהיא ראשונית - למשל כוכב, ואז לשנות אותה לשם הדוגמא למרובע, ואז שמחום הגוף הוא יחזור להיות כוכב.

לגבי הפולימרים - זה אפילו עוד יותר מעניין, כי אולי הם זולים יותר ? ראיתי שעושים משקפיים גמישים מהחומר הזה
    אולטם
    . והוא נראה מאוד מעניין.. אני חוקרת אותו קצת ברשת, לא הבנתי האם הוא בעל זיכרון של צורה כמו המתכת ? אני יכולה ליצור ממנו צורה לשנות אותה ואז לחזור לצורה המקורית ?

תודה רבה !!!

תודה
    0
    קיבל/ה תודה בהודעה אחת
    תודה
    0
    ציטוט נכתב במקור על ידי wagshal tali צפיה בהודעה
    תודה רבה !!

לגבי תהליך השינוי במתכת ראיתי שזה מתבצע ממש באופן מידי עם טיפה חום גוף הוא חוזר לצורה המקורית... והטריגר שאני מחפשת הוא די דומה לזה שמראים בסרט עם הקפיץ. המטרה לעשות ממנו צורה כל שהיא ראשונית - למשל כוכב, ואז לשנות אותה לשם הדוגמא למרובע, ואז שמחום הגוף הוא יחזור להיות כוכב.

לגבי הפולימרים - זה אפילו עוד יותר מעניין, כי אולי הם זולים יותר ? ראיתי שעושים משקפיים גמישים מהחומר הזה
    אולטם
    . והוא נראה מאוד מעניין.. אני חוקרת אותו קצת ברשת, לא הבנתי האם הוא בעל זיכרון של צורה כמו המתכת ? אני יכולה ליצור ממנו צורה לשנות אותה ואז לחזור לצורה המקורית ?

תודה רבה !!!
    זה שהקפיץ הגיב מהר תלוי בהפרש הטמפרטורות ומסת החוט שלו. חוט דק יתחמם מהר יותר מפלטה, למשל.
    בפלסטיקה אין מעבר פאזה/ מבנה מולקולרי, יש פשוט גמישות של השרשרת הפולימרית.
    צריך לזכור גם שלכל דבר יש מעטפת פעולה ויש גבול כמה הניטינול או האולטם יהיו גמישים ולא ישברו.
    אפשר לשבור גם ניטינול !!!
    בכל מקרה, אם זה משהו מעבר לשעשוע בחצר האחורית, כדאי ללמוד את הנושא בצורה הנדסית ויסודית ולא להסתמך על "ראיתי ביוטיוב".

Sent from my LG-H850 using Tapatalk

8. מי אמר/ה ל-Boogle תודה על ההודעה המועילה הזו:

wagshal tali (03-10-2017)

תודה
    2
    תודה
    0
    אם רק הייתי מכירה מהנדס חומרים שאפשר להדליק אותו על דברים כאלו, היינו בונים דברים משגעים ביחד !

הרשאות פרסום

• אין באפשרותך לפרסם נושאים חדשים
  • אין באפשרותך לפרסם תגובות
  • אין באפשרותך לצרף קבצים
  • אין באפשרותך לערוך את הודעותיך
  •  
הרשמה