מציג תוצאות 1 עד 6 מתוך 6

נושא: שאלות בסיסיות בחשמל

תודה
    35
    קיבל/ה 0 תודות ב-0 הודעות
    תודה
    0

שאלות בסיסיות בחשמל

אני מקווה שהשאלה מתאימה למסגרת הפורום, אם לא, אשמח לקבל הערה.
    בהמשך לאשכול הקודם
    איני חשמלאי, אך חובב מאוד את התחום. . מאז שהייתי ילד לימדו אותי שה- 0 מגיע מחברת חשמל אבל מוחלש בדרך, דרך האדמה. ולכן, אם אחבר פאזה אל האדמה, יעבור זרם (ואם נחבר ביניהם צרכן כלשהו, הוא יפעל). ההיגיון בזה היה נראה לי ברור, כמו שני צדדים בבטריה. שכך בעצם נוצר הפרש פוטנציאלים. אך כמה דברים לא ברורים לי.
    1. אם אני מחבר טסטר ועומד על משטח מבודד, או אפילו קופץ באוויר, הטסטר ממשיך להאיר, אמנם יותר חלש.
    2. כאן כתוב: "נוכל לשכלל ולהשיג הגדלה מרבית של יכולת הקיבול של גוף מוליך על-ידי הארקה של הגוף הניטראלי, כלומר חיבורו לאדמה. בדרך זו נוכל להשיג השפעה גדולה מתופעת ההשראה האלקטרוסטאטית. כאשר הגוף השני מוארק לאדמה הוא יכול לקבל ממנה אלקטרונים בכל כמות נדרשת."

משמע משתי הנקודות הללו, שלא חייבים להביא 0 מחברת חשמל, אפשר לחבר לאדמה, או אפילו לגוף של אדם כדי ליצור הפרש פוטנציאלים ולהעביר זרם. אשמח לקבל תשובות והבהרות. שוב, אינני חשמלאי, אך יש לי ידע בסיסי בתורת החשמל והאלקטרוניקה. חוק אוהם וכו.

2. פרסומת
    תודה
    15
    קיבל/ה 324 תודות ב-288 הודעות
    תודה
    0
    לא ברור לי למה אתה מתכוון "האפס מוחלש" - יש מוליך של אפס שמוליך את הזרם החוזר. כפי שכתבתי במקום אחר, ברמה העקרונית האפס הזה מחובר גם לאדמה (דרך הארקה).
    גם בצד של תחנת הכוח האפס של הגנרטורים מוארק, כך שלמעשה ניתן להתייחס גם לאדמה כאל "מוליך" שמזרים את הזרם החוזר בין הצרכן לתחנת הכוח.

1. גם התנגדות מאוד גדולה מאפשרת פעולה של הטסטר (יש לו נגד פנימי של כמה עשרות מגה אוהם, כך שתוספת ההתנגדות מחוץ למכשיר לא יותר גדולה, גם כשעומדים על משטח מבודד יחסית). אם תעמוד על משהו מבודד בצורה מוחלטת או שתצליח לרחף באויר מספיק זמן, לא נראה לי שהנורה תאיר (בקפיצה קצרה כנראה שאת רואה את הדעיכה של הנורה).
    2. ברור, זו הסיבה שתתחשמל (במקרה הגרוע, למוות) אם תיגע בפאזה ואין ממסר פחת.

4. מי אמר/ה ל-gbgb תודה על ההודעה המועילה הזו:

aepshtin (27-02-2018)

תודה
    35
    תודה
    0
    אמקד את השאלה: אם הגנרטורים של חברת חשמל לא היו מחוברים ב- 0 לאדמה, היה הפרש פוטנציאלים בין פאזה לאדמה? נגיעה בפאזה ואדמה היתה מחשמלת? אם הבנתי נכון מדבריך משמע שלא.
    לגבי הטסטר, גוש עץ בעובי כמה סנטימטרים לא מבודד מספיק טוב?
    לגבי הקפיצה, לא חושב שמה שאני רואה זו דעיכה. כי אם אעזוב את הטסטר לא תהיה שום דעיכה. הנורה תכבה מיד.
    הכי פשוט, תנסה בעצמך.
    אני הייתי מסיק מזה שהאדם עצמו גם יכול להעביר כמות מסוימת של אלקטרונים, ויש בינו לבין הפאזה - גם כשהוא מבודד מאדמה - הפרש פוטנציאלים. כמו שמובא לעיל שהאדמה יכולה להעביר אלקטרונים.
    אשמח לעמוד על טעותי.

תודה
    15
    תודה
    0
    בין פאזה לאדמה תמיד יש הפרש פוטנציאלים, זה לא קשור לחיבור של האפס לאדמה. אם האפס לא היה מחובר לאדמה אז היתה אפשרות שנגיעה באפס היתה מחשמלת (תלוי בהפרש הפוטנציאלים בין האפס לאדמה במצב לא מחובר).

אני לא יודע מה ההתנגדות של גוש עץ עבה (כמה עבה, מה מידת הלחות שלו וכו') - אבל אם הנגד הפנימי של הטסטר הוא בן כמה עשרות מגה אוהם, אז נראה לי שנדרש בידוד בסדר גודל של כמה מאות מגה אוהם כדי שהנורה לא תעבוד כלל.

לגבי הקפיצה - ייתכן ולגוף האדם יש קיבול מסוים שמאפשר המשך זרימה לזמן מסוים. לא ניסיתי לרחף, אבל נראה לי שבהינתן מספיק זמן הזרימה תפסיק

7. מי אמר/ה ל-gbgb תודה על ההודעה המועילה הזו:

aepshtin (27-02-2018)

תודה
    35
    תודה
    0
    הבנתי. אז אפשר לומר שבעצם חיבור האפס לאדמה "מאפס" את האפס להיות במטען כמו האדמה?

תודה
    15
    תודה
    0
    אכן, רק שהמשפט הנכון יותר הוא "מאלץ את האפס להיות באותו פוטנציאל כמו האדמה"
    (אם תסתכל בשרשור בנושא מפסק הפחת מלפני מספר ימים תראה שהמקום הזה שבו הדבר מתבצע נקרא "פס השוואת פוטנציאלים")

10. מי אמר/ה ל-gbgb תודה על ההודעה המועילה הזו:

aepshtin (27-02-2018)

הרשאות פרסום

• אין באפשרותך לפרסם נושאים חדשים
  • אין באפשרותך לפרסם תגובות
  • אין באפשרותך לצרף קבצים
  • אין באפשרותך לערוך את הודעותיך
  •  
הרשמה